Pamenate garsųjį režisieriaus Milošo Formano filmą „Amadeus“ ir jo pradžioje skambančią Wolfgango Amadeaus Mozarto muziką? Lietuvos kamerinis orkestras paskutiniam šio sezono pasirodymui Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje nusprendė prisiminti išraiškingąją Mozarto temą ir ja atliepti į Filharmonijos 75-ojo sezono šūkį „Garsuose slypinčios istorijos“. Taigi, prisiminsime Mozartą, Formaną ir dar daugiau.

Balandžio 27 d. Filharmonijoje rengiamame Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) ir solisto bei dirigento Maksimo Rysanovo (altas) koncerte „Andante cantabile“ skambės Benjamino Britteno Variacijos altui ir styginiams „Lachrymae“ („Johno Dowlando dainos apmąstymas“), Bélos Bartóko Divertismentas styginių orkestrui, Piotro Čaikovskio Andante cantabile styginiams ir Wolfgango Amadeaus Mozarto Dvidešimt penktoji simfonija g-moll, KV 183. Kino mėgėjai pastebės, kad būtent šios simfonijos pagrindine tema pradedamas režisieriaus Milošo Formano filmas „Amadeus“. Tai pirma kompozitoriaus simfonija, parašyta minorine tonacija, šią simfoniją Mozartas sukūrė 1773-iųjų spalį, būdamas septyniolikos metų, tik ką grįžęs iš Italijos, kur buvo pastatyta jo opera „Lucijus Sula“.

Koncerto programa sudaryta iš įvairias epochas reprezentuojančių muzikos autorių kūrinių. Greta orkestrui skirtų B. Bartóko, P. Čaikovskio ir W.A. Mozarto opusų išsiskiria kūrinys, parašytas altui ir styginiams, tai B. Britteno Variacijos „Lachrymae“ („Rauda“). Kūrinio antraštėje pažymėta: „J. Dowlando dainos apmąstymas“. Renesanso laikų kompozitoriaus, liutnisto, dainininko Johno Dowlando išlikusi siuita „Lachrymae“ liutnioms arba violoms pagrįsta populiarios jo dainos melodija. Siuitos pjesės – tarytum laisvos variacijos šios dainos tema. Tą patį principą savo kūrinyje panaudojo ir B. Brittenas, tik tema čia – ne originali J. Dowlando melodija, o jos atspindys, perėjęs per B. Britteno stilistikos prizmę. Kūrinį programai pasiūlė LKO svečias – solistas M. Rysanovas.

Iš Ukrainos kilęs ir Londone gyvenantis, mūsų publikos jau pamėgtas altistas bei dirigentas, tarptautinį pripažinimą pelnęs menininkas Maksimas Rysanovas koncertuoja su Frankfurto radijo, Šiaurės Vokietijos radijo, Šanchajaus, Danijos nacionaliniu, Prahos radijo, BBC, Sietlo, Strasbūro filharmonijos, Kelno „Gürzenich“, Malaizijos, Oklando filharmonijų, Europos Sąjungos jaunimo ir kitais simfoniniais orkestrais; pasirodo Edinburgo, Zalcburgo, Stambulo, Berlyno, Pekino muzikos festivaliuose; kviečiamas diriguoti daugeliui kolektyvų visame pasaulyje. Vien šį sezoną kaip dirigentas jis debiutuoja su Rusijos nacionaliniu, Ispanijos radijo, Milano Verdi orkestrais, „Baltic Neopolis“, „Scottish Ensemble“, „London Mozart Players“ ir kitais kolektyvais. Gegužės mėnesį M. Rysanovas grieš P. Vasko Koncerto altui pasaulinę premjerą.

Vilniuje M. Rysanovą išgirsime ne tik griežiant solo B. Britteno Variacijas, bet ir išvysime dirigento amplua. Beje, atlikėjas griežia Giuseppe’s Guadagnini altu (1780), kurį jam paskolino Elise Mathilde fondas.

LNF inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.