Laikraštis „Lazdijų žvaigždė“ vasarą paskelbė pirmajame puslapyje skandalingą antraštę – „Išsiblaivęs lazdijiškis smurtu apkaltino savo pareigūnę žmoną“, o publikacijai iliustruoti parinko iš redakcijos archyvo nuotrauką, kurioje – niekuo dėto amžinatilsį fotografo, dirbusio rajono laikraštyje „Dzūkų žinios“, atvaizdas: žmogus iš nuotraukos į skaitytoją žvelgia pro sulaikymo kameros grotas.

Toks redakcijos sprendimas sukėlė velionio giminių ir jį pažinojusiųjų neigiamas emocijas. Amžinatilsį fotografo sūnūs kreipėsi redakciją, prašydami išspausdinti laikraštyje paaiškinimą, jog nuotrauka neturi sąsajų su antrašte, ir taip sustabdyti bereikalingas ir niekuo nepagrįstas apkalbas seniai mirusio žmogaus atžvilgiu. Laikraščio redaktorius Kęstutis Matulevičius, kaip teigia artimieji, jų atsiprašė ir pažadėjo paaiškinimą paskelbti. Artimieji būtų pamiršę šią istoriją kaip nesusipratimą ar redakcijos slystelėjimą, tačiau artimiausio „Lazdijų žvaigždės“ numerio publikacija juos pribloškė.

Vietoje paaiškinimo laikraštis paskelbė Vilmos Danauskienės straipsnį „Laikraštis – ne paveikslas, jį reikia skaityti!“, kuriame aibė pamokymų laikraščio skaitytojams: skaityti reikia ir antraštę, ir iliustracijas, ir tekstą, ir dar, kas labai svarbu, - tai, kas lieka tarp eilučių. „Juk mes savo skaitytojų nelaikome mažaraščiais avinais, tiesmukai suvokiančiais kiekvieną, ypač su švelniu sarkazmu pateiktą mintį. Mūsų skaitytojai šimtą, ne – tūkstantį kartų protingesni“, rašoma V. Danauskienės publikacijoje.

Tame pačiame straipsnyje – paaiškinimas, kad redakcija velionio nuotrauką šalia rėksmingos antraštės paskelbė sąmoningai – esą pasirinko tokį netradicinį spendimą rinkodaros tikslais: antraštės pirmiausia patraukia skaitytojų dėmesį, o nuo to priklauso, ar keliaus laikraštis į pirkėjo krepšelį ar liks lentynoje.

Fotografo artimieji įsitikinę, kad leidėjai, rinkdamiesi netradicinius sprendimus, negali nepaisyti pagarbos žmogui.

Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijoje šio atvejo svarstymas sukėlė diskusijų. Redakcija, naudodama archyvinę nuotrauką, paskelbė ir prierašą po ja, kuriame nurodė, kad iš nuotraukos į skaitytoją pro grotas žvelgiantis a. a. fotografas G. P. nufotografuotas per ekskursiją policijos komisariate. Taigi, formalių kriterijų paisyta. Bet ir formalumų paisymas ne visada reiškia profesionalumą. Komisija abi publikacijas svarstė kaip tam tikrą reiškinį, kaip redakcijos vertybines nuostatas, požiūrį į skaitytoją, į leidinio misiją.

Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos sprendimu, laikraštis „Lazdijų žvaigždė“ nusižengė Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 8 straipsniui, įpareigojančiam skelbti informaciją etiškais būdais, o taip pat pažeidė 16 straipsnį, nurodantį atskirti informaciją, kurios paskelbimą iš tikrųjų pateisina visuomenės (viešasis) interesas nuo informacijos, kuri tik tenkina smalsumą, bei 19 straipsnį, įpareigojantį ištaisyti savo padarytas klaidas ir netikslumus, kurie gali įžeisti konkrečius asmenis.

Viktoras TROFIMIŠINAS

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.