2015-aisiais Lietuvoje kaip niekad gausu įvairių renginių, skirtų bene svarbiausiam mūsų šalies menininkui – dailininkui ir kompozitoriui Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui. Šiemet minime Čiurlionio gimimo 140-ąją sukaktį. Ta proga Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir maestro Modestas Pitrėnas gruodžio 5 d. simfoninės muzikos koncerte Nacionalinėje filharmonijoje atliks dar niekada neskambėjusią Čiurlionio simfoninę poemą „Pasaulio sutvėrimas“.

Kompozitoriaus sumanymu, ši simfoninė poema turėjo būti visos jo muzikinės kūrybos opus magnum, lygia greta su jo dailės darbų ciklu „Pasaulio sutvėrimas“. Pastarasis liko nebaigtas, buvo nutapyta dvylika paveikslų, o iš viso menininkas planavo sukurti apie šimto paveikslų ciklą. Muzikinės poemos Čiurlionis taip pat nebaigė, ji iki mūsų dienų išliko rankraštyje klavyrui.

Sutrumpintą poemos versiją simfoniniam orkestrui parengė Arvydas Malcys. Dalydamasis mintimis apie nelengvą bet labai įdomų kūrybos procesą A. Malcys sakė: „Redaguodamas ir instrumentuodamas poemą, bandžiau iš naujo pažvelgti ne tik į kompozitoriaus kūrybą, bet ir jį patį... Galima teigti, kad abiejų Čiurlionio kūrinių tuo pačiu „Pasaulio sutvėrimo“ pavadinimu – paveikslų ciklo ir simfoninės poemos atspirties taškas buvo tas pats – nelyginant kelionė nuo tamsios beformės masės link šviesos, kūrybos, amžinybės ir dvasios triumfo. Simfinė poema „Pasaulio sutvėrimas“ – tai Čiurlionio regimo pasaulio suvokimo išraiška. Pranyksta ribos tarp fantazijos ir tikrovės. Tarsi girdėti tikroviški gamtos peizažai, bet jie dvelkia mistiška nuotaika. Kūrinį vienija prieblandų atmosfera ir žemų sąskambių gausa, transcendentiškumo nuojauta ir erdvės pojūtis. Darbas prie simfoninės poemos buvo sudėtingas, nes Čiurlionio rankraštyje – penklinių knygoje pageltusiais lapais buvo užrašyta daugiau kaip tūkstantis taktų, o pianistui Rokui Zubovui įgrojus visą medžiagą, susidarė net dvi valandos muzikos. Esu dėkingas Rokui – su jo pagalba buvo sudėlioti kūrinio atkarpų tempai, ženklai, tonacijos, metrai, štrichai ir daugybė kitų detalių, suteikiančių partitūrai gyvybės.“

Simfoninės muzikos koncerte „Pasaulio sutvėrimas“ išgirsime ne tik Čiurlionio simfoninės poemos premjerą. Vakaro programoje dar skambės XX a. lenkų kompozitoriaus ir dirigento Andrzejaus Panufniko, po Antrojo pasaulinio karo vadovavusio Varšuvos filharmonijos orkestrui, simfoninė kompozicija „Tragiška uvertiūra“ bei Igorio Stravinskio „Concerto in D“ – pirmas kūrinys, parašytas rusų menininkui 1945 m. tapus Amerikos piliečiu. Filharmonijos scenoje „Concerto in D“ grieš smuikininkė Ingrida Armonaitė.

LNF inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.