Lapkričio 12-13 dienomis Menų spaustuvėje rodomas Jungtinėje Karalystėje gimęs spektaklis. Prieš keletą mėnesių Karališkoje Škotijos akademijoje Galzge, teatro režisūros magistro studijas baigusi Rasa Niurkaitė programoje „Atvira erdvė“ pristato savo debiutą profesionalioje Lietuvos scenoje – spektaklį „20 sezonų“.

20 sezonų – tiek paprastai trunka profesionalaus baleto šokėjo karjera valstybiniame teatre. Koks žmogus palieka teatrą? Keturiasdešimtmetis, dažnai be aukštojo išsilavinimo, per visą gyvenimą teturėjęs vienintelę darbovietę, neretai visą laiką paskyręs darbui, tad kartais neturintis ir šeimos. Ir kiekvienas, pradedantis šokti baletą, žino, kad po poros dešimtmečių teks neišvengiamai keisti profesiją. O gal ir dar anksčiau.

Spektaklio centre – trys baleto šokėjai, nutraukę karjerą dėl skirtingų priežasčių. Vieną tai padaryti privertė ankstyva trauma, kita savo noru pasitraukė karjeros viršūnėje, siekdama, kad visi prisimintų ją šokančią geriausioje formoje, o trečioji paliko sceną atėjus laikui išeiti į pensiją.

„Mane visada domino, kas vyksta su žmogumi, kai jam tenka pakeisti gyvenimo būdą 180 laipsnių kampu. Visą gyvenimą kažko sieki, dirbi dėl svajonių, bet vieną dieną nutinka kažkas tokio, dėl ko sugriūva visa, ką iki tol pasiekei, ir privalai ieškoti naujo kelio, naujų tikslų“, - sako režisierė R. Niurkaitė.

Spektaklio teksto autorė – pati R. Niurkaitė. „Dirbdama Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre susipažinau su baleto šokėjais, su kuriais daug teko kalbėti apie profesijos laikinumą. Vėliau šia tema daug diskutavom su aktoriais ir šokėjais Glazge studijų metu. Supratau, kad nulipti nuo scenos tenka įvairiais keliais, tačiau tai yra neišvengiama ir niekada nebūna lengva“, - teigia autorė.

Spektaklis, anot režisierės, nėra pasakojimas išimtinai apie baleto šokėjų gyvenimo dramas. Tai istorijos apie žmones, kurie tarsi nebegali rinktis ir privalo atsisakyti to, kas kelis dešimtmečius jiems buvo visų svarbiausia.

Spektaklio eskizas pirmą kartą pristatytas šią vasarą Glazge vykusiame festivalyje „On the Verge“. Čia vaidmenis atliko aktoriai iš Škotijos, Kenijos ir Norvegijos.

Lietuviškame spektaklio variante atsisakyta tarptautiškumo, tačiau ne aktorių įvairovės. Premjeroje Vilniuje vaidmenis atlieka vyresniosios kartos aktorė Aldona Janušauskaitė, jaunas, tačiau jau ne vieną vaidmenį teatre ir kine sukūręs aktorius Dainius Jankauskas bei aktorė-šokėja Agnė Ramanauskaitė.

„Menų spaustuvės“ inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.