Pavasarinį paukščių sugrįžtuvių džiaugsmą muzikos mėgėjams stiprins šio šeštadienio koncertas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Čia grįžta pianistas Lukas Geniušas ir dirigentas Georgas Markas. Su Lietuvos kameriniu orkestru šie muzikai atliks klasiką – Wolfgango Amadeaus Mozarto ir Josepho Haydno kūrinius.

Luko Geniušo koncertai Lietuvoje visada laukiami ir pritraukia gausią publiką. Šio pianisto pristatinėti mūsų klausytojams jau nebereikia, publika laukia jo gaivių ir veržlių interpretacijų. Pianisto repertuaras platus – nuo baroko iki XXI a., nuo Beethoveno koncertų iki Hindemitho ciklo „Ludus tonalis“, Čaikovskio ir Rachmaninovo kūrinių, Luką traukia ir šiuolaikiniai bei retai atliekami kūriniai – visada yra iš ko rinktis. Įtemptame šio solisto koncertų grafike tenka gerokai paieškoti laiko naujiems koncertams. Šį sezoną L. Geniušas pasirodo su Trondheimo simfoniniu, Brandenburgo valstybiniu orkestrais bei festivalyje „La Roque d’Anthéron“. Rečitalius jis groja Paryžiaus „Auditorium du Louvre“, Rusijoje bei Pietų Amerikoje ir debiutuoja Londono „Wigmore Hall“. Bet radosi laiko ir Lietuvai.

Koncerte su Lietuvos kameriniu orkestru (LKO) išgirsime Luką skambinant W. A. Mozarto Koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr. 20 d-moll, KV 466. Koncertas iš kitų šio žanro Mozarto kompozicijų fortepijonui išsiskiria savo minorine derme (iš sukurtų 27 tik du fortepijoniniai koncertai yra minoriniai). Kaip ir kiti šia tonacija parašyti opusai, kūrinys priskirtinas prie dramatiškiausių, tragiškiausių Mozarto kūrybos puslapių. Tonacija d-moll kompozitoriui buvo ypatinga, kaip spėjama, kėlusi asociacijų su tamsos pasauliu. Prie šio kūrinio programoje derės dirigento Georgo Marko pasirinkta W. A. Mozarto operos „Tito gailestingumas“ uvertiūra.

Ne kartą mūsų scenoje matytas ir publikos pamėgtas austrų dirigentas Georgas Markas dirigavimą ir smuiką studijavo Vienos konservatorijoje, taip pat jis yra baigęs muzikologiją, filosofiją ir psichologiją Vienos universitete. G. Marko simfoninės muzikos repertuare svarbi vieta tenka rusų kompozitoriams Piotrui Čaikovskiui ir Dmitrijui Šostakovičiui, greta jų – Vienoje kūrusių J. Haydno, W. A. Mozarto, Ludwigo van Beethoveno, Franzo Schuberto, Johanneso Brahmso, Antono Brucknerio, Gustavo Mahlerio ir Albano Bergo bei Johanno Strausso kūriniai.

Programai su klasikinės muzikos interpretacijų preciziškumu garsėjančiu LKO dirigentas pasirinko būtent grynąją klasiką. W. A. Mozarto kūrinius antroje dalyje keis J. Haydnas. Skambės žymioji Simfonija Nr. 103 Es-dur, Hob. 1/103 „Mit dem Paukenwirbel“ („Su timpanų tremolo“) – vienuoliktoji iš dvylikos vadinamųjų Londono simfonijų. Priminsime, jos pavadinimas „Su timpanų tremolo“ atsirado dėl pirmo simfonijos takto – timpanai pradeda lėtą pirmos dalies įžangą.

Lietuvos kamerinio orkestro koncertas su pianistu Luku Geniušu ir dirigentu Georgu Marku vyks kovo 14 d., šeštadienį, 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

Nuotraukoje: pianistas L. Geniušas (D. Matvejevo nuotr.)

LNF inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.