Vizualiniais ir muzikiniais ieškojimais pasižymintis „Stalo teatras“ Vilniuje, Menų spaustuvėje, kviečia į Jurgio Damaševičiaus monospektaklio „Stebuklingas sodas“ premjerą. Romantiškas spektaklis „Stebuklingas sodas“ pastatytas pagal švedų rašytojos Selmos Lagerliof (1858–1940), 1909-aisiais įvertintos Nobelio literatūros premija, kūrinį „Legenda apie Kalėdų rožę“.

„Legendoje apie Kalėdų rožę“ išaukštinamos šiandien vartotojų visuomenėje devalvuotos vertybės: duoto žodžio laikymasis, paslapties saugojimas, drąsa, įstatymų veikimas žmogaus labui, savo kaltės pripažinimas ir išpirkimas. Siužetą rutulioja dvi „stovyklos“: plėšikų šeima, kuri šventai saugo paslaptį apie Kalėdų metu stebuklingai sužaliuojantį mišką, ir vienuolyno gyventojai, deklaruojantys šventumą, tačiau kartais neišlaikantys tikėjimo išbadymų...

Pirmą kartą „Stalo teatro“ istorijoje vaidins Valstybinio jaunimo teatro aktorius Jurgis Damaševičius, kuris įkūnys penkis veikėjus: Geingeno miško plėšiko ir jo žmonos, vienuoliuko, abato Joano ir arkivyskupo Abesalomo.

Artėjant premjerai, J. Damaševičius sakė: „Dauguma skandinaviškų pasakų yra mums neįprastos – atšiaurios, „tamsios“. Kokios Švedijoje žiemos? Ilgos, niūrios, dienos trumpos… Todėl žmonės dvasinės atspirties ieško šeimos rate įvairių švenčių metu. Religinis motyvas „Legendoje apie Kalėdų rožę“ yra ryškus. Pažado tesėjimo, atstumtojo supratimo tema vaikams aktuali, nes mokykloje jie susiduria su patyčiomis, ignoravimu.”

Legendos veikėjai – plėšikas ir jo gausi šeima – vargšai atstumtieji, išvarytieji iš kaimo. Legendoje veiksmas vyksta Kalėdų metu. „Prisiminkime, kaip Kalėdas šventėme prieš 30 metų? Tuo metu Kalėdos buvo paslaptinga šventė, be jokių išeiginių dienų. O dabar jos pavirto „didžiaisiais apsipirkimais“. O kas mes esame be tikėjimo gražiais dalykais ir svajonėmis? Prekybos centrų zombiai…”  - samprotauja aktorius

Selma Lagerliof istoriją pasakoja trečiojo asmens, tų įvykių liudininko, lūpomis. Spektaklyje žiūrovai išvys, kaip istoriją pasakoja į miestelio gyvenimą sugrižęs plėšikas. Pasakojimas bus pateikiamas kaip prisiminimas.

Spektaklį žiūrovai žiūrės sėdėdami ne salėje, o scenoje, apsupti baltos palapinės. Spektaklio metu bus pasitelkta veiksmo tapyba – ant palapinės sienų pražys Geingeno miško stebuklingas sodas, bus demonstruojamos Džoto di Bondonės (Giotto di Bondone, 1266/7–1337) ir kitų ankstyvojo Renesanso dailininkų tapybos reprodukcijų skaidrės. Subtilias emocijas sustiprins Tomás Luis de Victoria (1540?–1613) motetas O „Magnum Mysterium“ atliks vokalinis kvartetas: Dalia Krapavickaitė (sopranas), Karolina Macytė (altas), Vaidas Bartušas (tenoras), Rokas Podelis (bosas).

Teatro pranešime teigima, kad spektaklis skirtas šeimoms ir vaikams nuo 6 metų. Režisierė ir idėjos autorė – Saulė Degutytė, dailininkės S. Degutytė ir Ligita Skukauskaitė, kompozitorė ir atlikėja Snieguolė Dikčiūtė. Projektą parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Nuotraukoje: scena iš spektaklio „Stebuklingas sodas“ („Stalo teatro“ nuotr.)

„Stalo teatro“ inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.