Kaip spėti išklijuoti tapetus visuose būsimo spektaklio miesto nameliuose? Kaip įgyvendinti techniškai neįmanomą projekto idėją? Ir kaip rasti tinkamas menines priemones vaikiškai auditorijai prabilti sudėtingomis ir ne visuomet linksmomis temomis? Tai tik keletas iš iššūkių laukiančių pirmojo Lietuvoje gyvo kino ir lėlių spektaklio šeimai „Mergaitė su degtukais“ kūrybinės komandos: Šarūno Datenio, Imanto Preco ir Karolio Algimanto Butvido. Premjera Menų spaustuvėje jau šį savaitgalį, lapkričio 29 ir 30 dienomis.

Kūrėjų komanda pasirinko populiarią H.K. Anderseno pasaką „Mergaitė su degtukais“, kuri kalba apie aktualias, tačiau nelengvas temas: apie nepriteklių šeimoje, žmonių abejingumą kito nelaimei ir sumaterialėjusios visuomenės problemas, mirtį.

„Šiomis temomis dažnai sunku kalbėti, ypač kai su jomis pirmą kartą susiduri šeimoje, todėl norėtųsi jas iškelti, naudojant spektaklio menines priemones ir skirti tai jauniausiajai auditorijai, kuriai dažnai viskas piešiama rožinėmis spalvomis, manant, jog vaikai sunkiai priima realybę. Tačiau susidūrimas su skaudžia realybe tam nepasiruošus gali būti sunkesnis,“ – spektaklio idėją pristato režisierius Šarūnas Datenis –„pasirinkę šią pasaką bandėme rasti šviesiąsias jos puses, tačiau nepagražinti realybės. Tai bus visiškai kitoks darbas vaikiškų spektaklių kontekste Lietuvoje, ne vien dėl pasirinktos temos, bet ir dėl naudojamų priemonių“.

Spektaklio scenografiją sudarys sumažintas miesto maketas, kuris žiūrovus nukels tarsi į kitą realybę. Miestelyje vyks veiksmas, namuose gyvens lėlės, o žiūrovai bus kviečiami žvilgtelėti į tai, koks gyvenimas ten verda.

„Pastaruosius porą mėnesių jaučiamės, kaip tikri statybininkai – projektavome ir statėme visą miestelį, dabar tapetuojame kiekvieno namo sienas,“ –juokiasi vienas idėjos autorių ir spektaklio dailininkas  Imantas Precas, kuris pripažįsta, kad projektas popieriuje atrodė kur kas paprasčiau, nei pasirodė ėmusis jį įgyvendinti.

Norint pažvelgti pro namų langus, visas veiksmas bus gyvai filmuojamas, o vaizdas iškart projektuojamas ekrane. Tokiu būdu galima pritraukti ir parodyti dalykus, kurie įprastiniame lėlių spektaklyje tampa nepastebimi, bei suteikti spektakliui daugiau kinematografiškumo ir akcentuoti dėmesį į detales. Spektaklis kuriamas remiantis nebyliojo kino principu, kuriame subtilios detalės, vaizdas ir muzika tampa labai svarbiais elementais.

„Prisipažįstame, kad ėmėmės didelio iššūkio – techniškai tai labai sudėtingas spektaklis, juk vienu metu bus filmuojamas vykstantis gyvas veiksmas, leidžiamos iš anksto paruoštos vaizdo projekcijos, o tuo pačiu mes patys vaidinsime su lėlėmis,“ – jaudulio prieš artėjančia premjerą neslepia Š. Datenis, – „Šis darbas reikalauja tikslumo, nes tai gyvo kino spektaklis – tad žiūrovai turi jaustis tarsi stebėtų  filmą.“

„Atsijungus bent vienam kabeliui – baigsis spektaklis,“ – juokiasi I. Precas. Tačiau, tokiam sudėtingam darbui kūrybinė komanda jaučiasi pasiruošusi – juk visi kūrėjai ne vienus metus dirba Vilniaus teatre „Lėlė“, o Šarūnas Datenis jau yra išbandęs jėgas ir kaip nepriklausomas menininkas – jo, kartu su dailininku Antanu Dubra,  Menų spaustuvėje sukurtas spektaklis „Gaidelis pinigautojas“  pelnė autoriams Auksinį scenos kryžių.

„Kiekvienas mūsų turėjome savo „Mergaitės su degtukais“ versijas. Tačiau kartą išsikalbėję supratome, kad savo idėjas galime sujungti – taip ir gimė šis mūsų pirmasis bendras kūrybinis darbas,“ – spektaklio idėjos atsiradimo istoriją prisimena I. Precas. Komandoje vyrauja visiška kūrybinė laisvė, tačiau , šypsosi spektaklio dailininkas, Š. Datenis ėmėsi režisieriaus vaidmens, tad ir atsakomybė teks jam.

Režisierius ir jo komanda tikisi, kad „Mergaitė su degtukais“ bus įdomi ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, padės jiems rasti tinkamų žodžių kalbantis su vaikais apie rimtus dalykus. „Pavykus vienam spektakliui gali jaustis tarsi atradęs sėkmės formulę. „Gaidelis pinigautojas“ yra linksmas, smagus spektaklis. Tačiau norėjosi išbandyti ką nors naujo, eksperimentuoti – dėl to gimė šio mūsų spektaklio idėja“, –  sako Š. Datenis.

Idėjos autoriai džiaugiasi, kad prie jų prisijungė bendraminčių. „Papasakojome savo idėją draugams, ir jie mus labai palaikė – tai suteikia pasitikėjimo, kad einame teisinga linkme. Kas ėmėsi teptuko ir dažė namus, kas sukūrė muziką,“ – kol kas visų paslapčių neišduoda Š. Datenis.  „Mergaitė su degtukais“ muzikinės kompozicijos autoriai Severija Janušauskaitė ir kompozitorius Vytautas Leistrumas.

Nors spektaklis reikalauja precizikos ir techninio suderinimo, tačiau nepamirštama auditorija, kuriai jis skirtas. „Vaikai – pati nuoširdžiausia publika, jeigu jiems patinka – jauti tai net būdamas scenoje, o jeigu nesudomini ir neįtrauki – tada darbas pasidaro nelyginamai sunkesnis,“ – sako Š. Datenis, pridurdamas, kad į šį spektaklį sudėta labai daug darbo, minčių ir meilės, tad dabar laukiama žiūrovų reakcija.

Pagrindinis kūrėjų tikslas – tai, kad spektaklio idėja išliktų vaikų atmintyje. „Gali būti, kad dabar vaikai ne viską supras, bet norėtume, kad įspūdžiai išliktų, susigulėtų, ir galbūt užaugę prisimins, kaip ir mes prisimename dar vaikystėje matytą Tele Bim-bam filmą „Mergaitė su degtukais,“ – viliasi I. Precas, Kūrėjų noras – kad kiekvienas nešiotųsi savąją „Mergaitę su degtukais“.

Nuotraukoje: scena iš spektaklio „Mergaitė su degtukais“ („Menų spaustuvės“ nuotr.)

„Menų spaustuvės“ inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.