Vilniaus festivalio koncertas, kuriame girdėsime Lietuvos kamerinį orkestrą (meno vadovas ir dirigentas S. Krylovas) ir visą eilę išskirtinai gerų solistų – Sergejų Krylovą (smuikas), Maksimą Rysanovą (altas), Aleksandrą Rammą (violončelė), Džeraldą Bidvą (smuikas), Vaivą Eidukaitytę-Storastienę (klavesinas, preparuotas fortepijonas) – puiki proga susipažinti su Concerto grosso. Visi trys programoje skambėsiantys skirtingų epochų autorių kūriniai, vienaip ar kitaip, plačiaja prasme, priskirtini šiam žanrui.

Concerto grosso (didysis koncertas) – muzikinė forma, gimusi baroko muzikoje, ji parašyta grupei solistų ir orkestrui. Pagrindinis skirtumas nuo koncerto, kad čia yra ne vienas solistas. Ši muzikinė forma pradėjo gyvuoti septynioliktojo amžiaus pabaigoje. Panašius kūrinius, dar neįvardydamas pavadinimo, kūrė Alessandro Stradella, o Concerto grosso vardą pirmą kartą panaudojo Giovanni Lorenzo Gregori. Pirmuoju didžiu šio žanro kūrėju reikėtų vadinti Arcangelo Corelli. Aštuoniolikto anžiaus antrojoje pusėje sutinkame naują pavadinimą – sinfonia concertante. Taigi koncerte skambės trys skirtingai vadinami, tačiau, iš esmės to paties žanro kūriniai: Wolfgango Amadeaus Mozarto (1756–1791) Sinfonia concertante smuikui, altui ir styginiams Es-dur, KV 364; Alfredo Schnittke’s (1934–1998) Koncertas „Na troich“ („Trims“) smuikui, altui, violončelei ir styginiams ir Concerto grosso Nr. 1 dviem smuikams, klavesinui, preparuotam fortepijonui ir styginiams. Šie du kūriniai skambės kompozitoriaus Alfredo Schnittke’s gimimo 80-mečiui. Tai pirmasis iš šešių šio autoriaus concerti grossi, parašytas giliu sovietmečiu 1977 metais, kai autoriui buvo 44 metai. Premjeroje smuikais grojo Gidonas Kremeris, Tatjana Grindenko, klavišiniais instrumentasi – Jurijus Smirnovas, o Leningrado kameriniam orkestrui dirigavo Eri Klasas. Tai vienas ryškiausių Alfredo Schnittke’s polistilistinio laikotarpio kūrinių.

Lietuvos kamerinis orkestras garsėja kaip puikus W.A. Mozarto ir XX amžiaus muzikos atlikėjas, taigi, tikėkimės išgirsti unikalų didžiųjų koncertų atlikimą, juolab, kad koncerte matysime išskirtinius solistus. Lietuvos kamerinio orkestro vadovas, temperamentingas, visuomet unikalių idėjų kupinas smuikininkas Sergejus Krylovas bus aiškus šio vakaro primarijus. Jis yra grojęs Berlyno ir Miuncheno filharmonijų, Vienos „Musikverein“ ir „Konzerthaus“, Briuselio „Bozar“, Tokijo „Suntory Hall“, Buenos Airių „Teatro Colón“, Venecijos „Teatro La Fenice“, Milano „Teatro alla Scala“ ir kitose pasaulio salėse. Kadaise, legendinis Mstislavas Rostropovičius S. Krylovą priskyrė geriausiųjų smuikininkų penketukui. Pats smuikininkas pripažįsta, kad pažintis su maestro tapo reikšmingu jo gyvenimo įvykiu. 2004 m. M. Rostropovičius jį pakvietė pagriežti Beethoveno ir Čaikovskio koncertus Madrido, Parmos ir Ciuricho koncertų salėse. S. Krylovas koncertuoja su simfoniniais orkestrais, grieždamas stambius smuiko koncertus, tačiau atlieka ir daug kamerinės muzikos, rengia rečitalius. Kamerinės muzikos partneriais jis dažniausiai renkasi rusų mokyklos atstovus. Šiame koncerte jam talkins altininkas Maksimas Rysanovas, jau spėjęs pelnyti tarptautinį pripažinimą ir dažnai vadinamas alto novatoriumi. Tarp M. Rysanovo scenos partnerių yra tokios garsenybės kaip G. Kremeris, M. Maisky, J. Rachlinas, M. Vengerovas, J. Jansen ir kiti. Šiame koncerte M. Rysanovas ne tik grieš, bet ir diriguos A. Schnittke’s Concerto grosso Nr. 1.

Su daugybe garsių muzikų koncertavęs tarptautinių konkursų laureatas, violončelininkas iš Rusijos Aleksandras Rammas taip pat grieš šiame koncerte. Šiems muzikams talkins ir Lietuvos kamerinio orkestro primarijus Džeraldas Bidva bei klavesinistė Vaiva Eidukaitytė-Storastienė, kurią pažįstame, kaip senosios muzikos žinovę ir atlikėją. Dž. Bidva koncertuoja kaip solistas bei įvairiuose kameriniuose ansambliuose. Grojo kartu su iškiliausiais mūsų dienų atlikėjais ir dirigentais, būdamas kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ koncertmeisteriu, koncertavo pačiose žymiausiose pasaulio koncertų salėse. Daug kamerinės muzikos grojo su pačiu maestro G. Kremeriu, o drauge įrašytas G. Enescu fortepijoninis kvintetas buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui.

Concerto grosso programa Vilniaus festivalyje skambės birželio 8 d. Koncertas vyks Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

Nuotraukoje: S. Krylovas ir Lietuvos kamerinis orkestras (D. Matvejevo nuotr.)

VF inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.