Lietuvos nacionalinės filharmonijos renginių 73-iasis sezonas baigiasi įspūdingu simfoninės muzikos vakaru su pasaulyje plačiai žinomu XIX–XX a. smuiko tradicijų tęsėju, 1690 m. Stradivari smuiku griežiančiu smuikininku Vadimu Gluzmanu ir maestro Juozo Domarko jau 50 metų vadovaujamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru.

Sezono pabaigos koncertu Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO) paminės šio kolektyvo istorijai reikšmingos asmenybės – lietuvių klasiko, ilgamečio LNSO vyriausiojo dirigento Balio Dvariono, orkestrui vadovavo 1940–1941 ir 1958–1964 m., 110-metį. Šia proga bus atliktas B. Dvariono Koncertas smuikui ir orkestrui – vienas ryškiausių lietuviškų smuiko koncertų pavyzdžių. Solo grieš V. Gluzmanas, neseniai Jungtinėje Karalystėje pristatęs šį koncertą su BBC simfoniniu orkestru ir maestro T. Søndergardu.

Vadimas Gluzmanas griežti smuiku pradėjo septynerių metų, jo pedagogai buvo Romanas Sne ir Zakharas Bronas. 1990 m. persikėlęs į Izraelį, studijas tęsė pas smuikininką Yairą Klessą, vėliau tobulinosi Juilliardo mokykloje (JAV), vadovaujamas Arkadijaus Fomino, Dorothy DeLay ir Masao Kawasaki. V. Gluzmanas buvo legendinio smuikininko Isaaco Sterno fondo stipendininkas, 1994 m. pelnė prestižinį Henryko Szeryngo fondo apdovanojimą.

Šiandien V. Gluzmanas muzikos pasaulyje plačiai žinomas kaip XIX–XX a. smuiko tradicijų tęsėjas. Jis griežia 1690 m. Stradivari smuiku, anksčiau priklausiusiu Leopoldui Aueriui, kurį paskolino Čikagos Stradivari sąjunga. V. Gluzmanas yra koncertavęs su svarbiausiais pasaulio kolektyvais, pasirodęs prestižiniuose Verbjė, Ravinijos, Lokenhauzo, Kolmaro, Jeruzalės, Pablo Casalso festivaliuose. Su savo žmona pianiste Angela Yoffe įkūrė Šiaurės pakrantės kamerinės muzikos festivalį Ilinojuje. 2013–2014 m. V. Gluzmanas yra kamerinio orkestro „ProMusica“ Ohajuje pagrindinis kviestinis atlikėjas. Gausiame smuikininko repertuare reikšmingą vietą užima šiuolaikinė muzika. Smuikininkas bendradarbiauja su kompanija „BIS Records“, už savo kompaktines plokšteles pelnė prestižinių apdovanojimų. Jo pasirodymas Vilniaus scenoje laukiamas su nekantrumu, juolab, kad solistas grieš lietuvių muziką!

LNSO ir maestro Juozo Domarko parengtoje šventiškoje sezono pabaigos programoje bus minima ir dar viena sukaktis – vokiečių kompozitoriaus Richardo Strausso gimimo 150-osios metinės. Šia proga skambės trumpiausia ir bene populiariausia Strausso simfoninė poema „Linksmosios Tilio Ulenšpygelio išdaigos“.

O simfoninės muzikos vakarą pabaigs paskutinė – šeštoji, „Patetine“ vadinama rusų romantiko Piotro Čaikovskio simfonija, sukurta 1893 m. Tada po ilgai kamavusios depresijos kompozitorių ūmai užvaldė kūrybinis įkarštis, o apie savo veikalą jis sakė: „Į šią simfoniją įdėjau visą savo sielą… Laikau ją geriausiu, nuoširdžiausiu savo kūriniu“.

Simfoninės muzikos sezono pabaigos koncertas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyks  šeštadienį, gegužės 10 d.

Nuotraukoje: smuikininkas V. Gluzmanas (M. Borggreve nuotr.)

LNF inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.