Pavasaris sugrįžta! Šį šeštadienį, kovo 22 d., Filharmonijoje Vilniuje bus karšta ir šventiška – Emanuelio Chabrier, Vaidos Striaupaitės-Beinarienės ir Maurice’o Ravelio kompozicijos žada muzikinę kelionę po Ispaniją, o Richardo Strausso gimimo 150-ųjų metinių progai skirtame „muzikiniame atviruke“ antroje koncerto dalyje skambės Strausso Koncertas obojui bei nuotaikinga valsų siuita iš operos „Rožių kavalierius“.

Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (meno vadovas ir vyr. dirigentas Juozas Domarkas) Filharmonijos scenoje pasirodys klausytojams puikiai pažįstami Lietuvos menininkai – vienas žymiausių dabarties obojininkų Robertas Beinaris ir dirigentas, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Modestas Pitrėnas.

Muzikinę kelionę į saulėtus pietus pradės prancūzų romantiko Emenuelio Chabrier Rapsodija orkestrui „Ispanija“. Tai bene garsiausias šio kompozitoriaus kūrinys, parašytas 1883 m. po įsimintinos pusmečio kelionės į Ispaniją. Laiškuose iš įvairių šio krašto vietovių Chabrier su geraširdišku humoru aprašė savo įspūdžius, daug dėmesio skirdamas ir ispanų liaudies dainoms ar šokiams, bei užsiminė, kad grįžęs į Paryžių nedelsdamas ims kurti naują simfoninę partitūrą – „ypatingą fantaziją“. 1883 m. spalį įvykusi rapsodijos premjera šį prancūzų autorių plačiai išgarsino, galima sakyti, per vieną vakarą. Anot ispanų kompozitoriaus Manuelio de Falla’os, nė vienas jo tautietis nesugebėjo taip įtaigiai perteikti ispaniškojo šokio jota garsovaizdžio, o Gustavas Mahleris šią rapsodiją pavadino „moderniosios muzikos pradžia“.

Netrukus ispanų tematikos įkvėpti kiti prancūzų autoriai irgi sukurė pjeses orkestrui šia tema – tai Claude’o Debussy „Iberija“ ir Maurice’o Ravelio „Ispaniška rapsodija“. Būtent pastarąją išgirsime tolesnėje LNSO muzikinėje kelionėje po Ispaniją. Beje, „Ispaniškos rapsodijos“ partitūra stebina ne tik ispanų dvasios atskleidimu, bet ir tipišku prancūzišku žavesiu, detalių tobulumu, tembrų įvairove. Šiuo požiūriu itin įdomus tampa ispaniškoje LNSO koncerto dalyje skambėsiantis dar vienas kūrinys – lietuvių jaunosios kartos kompozitorės Vaidos Striaupaitės-Beinarienės sukurta Fantazija Enrique’s Granadoso tema obojui ir orkestrui. Kaip ispaniški motyvai suskamba lietuvaitės kūryboje? Tesprendžia patys klausytojai.

Antroje koncerto dalyje prisiminsime Richardą Straussą – kompozitorių, talentingą dirigentą, eruditą bei subtilaus kritinio proto asmenybę, padariusią didelį poveikį savo epochos muzikos menui ir atlikimo kultūrai. Jis puikiai žinojo paties sudėtingiausio „instrumento“ – simfoninio orkestro galimybes, jo muzikinė kalba nepaprastai reljefiška, turtinga. Šiam koncertui pasirinktus kūrinius – Koncertą obojui ir mažam orkestrui D-dur bei Valsų siuitą iš operos „Rožių kavalierius“ sieja išraiškos priemonių ir formos skaidrumas, mocartiškas paprastumas, tarsi atliepiantys pavasario nuotaikas ir tinkantys gimtadienio muzikiniam atvirukui.

Nuotraukoje: Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui diriguoja Modestas Pitrėnas (D. Matvejevo nuotr.)

LNF inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.