Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT įspėja vartotojus, kad šventiniu laikotarpiu padaugėja kibernetinių incidentų. CERT-LT atkreipia naudotojų dėmesį -  reiktų atsargiai vertinti gautus el. pranešimus, susijusius su finansais, asmeniniais duomenimis ir kita ypatinga informacija. Taip pat reiktų neatidarinėti įtartinų rinkmenų ir įtartinų nuorodų.

CERT-LT teigimu, šiuo metu padaugėja sukčiavimo atvejų elektroninėje erdvėje: sukuriamos netikros el. parduotuvės, siunčiami apgaulingi el. laiškai, kurių tikslas – išvilioti elektroninės bankininkystės ir kitus asmeninius duomenis.

Švenčių laikotarpiu ypač padidėja brukalų skaičius, o su jais platinami virusai. CERT-LT atlikta brukalų analizė rodo, kad 8 iš 10 brukalų platino „ransomware“ tipo virusą, kurį suaktyvinus, užšifruojami kompiuteryje esantys failai (plačiau).

CERT-LT įspėja, kad dažniausiai apkrėsti el. laiškai parašyti anglų kalba, bet gali būti ir netaisyklinga lietuvių kalba. Antraštėje galima matyti frazes „Transfer“, „Tax Invoice“, „Invoice“, „Scanned image“.  Tokie laiškai gali atrodyti kaip „sveikinimai“, raginimai pasižiūrėti „kalėdines nuotraukas“ ar „kalėdines skaidres“. Laiškuose gali būti pridėta neva DOC („Microsoft Word)“,  XLS („Microsoft Excel“), PDF ar ZIP rinkmena, kuri iš tiesų yra rinkmena su kenkimo kodu.
Siuntėjas ‒ tariama užsienio įmonė, bet gali būti ir žinomas įmonės el. pašto adresas (siuntėjo adresą galima suklastoti).

Vartotojams rekomenduojama itin įtariai žiūrėti į laiškus, gautus iš nepažįstamų šaltinių, nespausti ant įtartinų nuorodų (nesvarbu, kaip jos gautos: elektroniniu paštu, „Skype“, „Facebook” ar iš kitų šaltinių). Net gavus laišką iš to paties domeno (kitaip tariant, iš jūsų pačių įmonės), neskubėti atidarinėti priedų.

Jei manote, kad laišką gavote iš patikimo šaltinio, bet vis tiek norėtumėte patikrinti laiško priedus, CERT-LT siūlo pasinaudoti nemokamu rinkmenų tikrintuvu. Tačiau verta prisiminti, kad antivirusinės programos negali užtikrinti visų žalingų kodų atpažinimą, ir neretai naujas žalingas kodas įtraukiamas į  antivirusinių programų duombazes po 1-2 dienų.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.