Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK), atlikdama radijo ir televizijos programų stebėseną nustatė, kad „RTR Planeta“ vėl galimai pažeidė Visuomenės informavimo įstatymą. Dėl šio „RTR Planeta“ pažeidimo Lietuvos retransliuotojai įpareigoti perkelti šią programą į televizijos programų paketus, platinamus tik už papildomą mokestį.

„RTR Planeta“ laidoje „Sekmadienio vakaras su Vladimiru Solovjovu“, transliuotoje lapkričio 29 d., vėl galimai buvo kurstomas karas ir neapykanta ir taip pažeidžiamas Visuomenės informavimo įstatymo (VIĮ) 19 straipsnio 1 dalies 3 punktas, draudžiantis skleisti tokio pobūdžio turinį.

Laidos dalyviai ir ypač Rusijos Dūmos vicepirmininkas Vladimiras Žirinovskis, garsėjantis ultranacionalistinėmis pažiūromis, pasisakydami apie incidentą su Turkija dėl numušto Rusijos karinio lėktuvo, eskalavo konfliktą, ragino bombarduoti Turkijos karines bazes ir visą teritoriją, kurstė nesantaiką su Lenkija.

Ši retransliuota laida apsvarstyta ir įvertinta LRTK posėdyje. Nuspręsta, kad laidoje paskleista informacija pažeidžia VIĮ nuostatas, todėl, siekdama efektyviai apriboti ne Lietuvos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų draudžiamos informacijos platinimą, įpareigojo Lietuvos retransliuotojus perkelti šią programą į televizijos programų paketus, platinamus tik už papildomą mokestį. Šiame sprendime nustatyti apribojimai galios 12 mėnesių nuo jo priėmimo dienos.

Pirmą kartą nustačius neleistinos platinti informacijos atvejį „RTR Planeta“ programoje 2014 m. kovo mėn., LRTK laikinai (3 mėnesiams) buvo sustabdžiusi šios programos Rusijos Federacijoje gamintų laidų retransliavimą Lietuvoje, o pasikartojus draudžiamos informacijos platinimui, LRTK, atlikusi ES teisėje numatytą procedūrą, uždraudė visos programos retransliavimą Lietuvos Respublikos teritorijoje 3 mėnesiams nuo 2015 m. balandžio 13 d.

Reakcija į tokį LRTK sprendimą nebuvo vieninga – piktintasi atimta galimybe žiūrėti mėgstamas laidas, abejojama dėl žodžio laisvės apribojimo.

Tuo tarpu Europos Komisija, įvertinusi šiuos LRTK veiksmus, nustatė, kad „priemonės, kurių Lietuva  ėmėsi prieš kanalą „RTR Planeta“, atitinka Europos Sąjungos teisę, pagal kurią audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų teikėjai negali kurstyti neapykantos, ir dėl to, siekiant efektyviai įgyvendinti ES Audiovizualinių žiniasklaidos paslaugų direktyvą, buvo būtina apriboti saviraiškos laisvę.“

Per pastaruosius dvejus metus dėl platinamos dezinformacijos, karo ir neapykantos kurstymo LRTK yra priėmusi sprendimus stabdyti Rusijos Federacijoje gaminamų laidų retransliavimą Lietuvoje užsienio jurisdikcijai priklausančiose televizijos programose „NTV Mir Lithuania“, „Ren TV Baltic“ ir „PBK Lithuania“.

Nuo spalio 1 d. įsigalioję Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimai suteikia LRTK daugiau įgaliojimų ir papildomų įrankių efektyviau ir operatyviau taikyti drausminančias priemones ir stabdyti įstatymais draudžiamos informacijos platinimą.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.