Europos Parlamentas patvirtino siūlymus dėl planuojamos ES autorių teisių apsaugos taisyklių reformos. Europarlamentarai ragina padidinti tarpvalstybinę prieigą prie internetu teikiamų paslaugų, tačiau kartu pažymi teritorinių licencijų svarbą, ypač televizijos laidų ir filmų gamybai. Jie nepritarė teiginiui, kad norint komerciniais tikslais naudoti viešų pastatų ar paminklų nuotraukas ar vaizdus reikėtų išankstinio autoriaus leidimo.

EP nariai teigiamai vertina ES autorių teisių reformos planus. Jie pažymi, kad šiandien „vartotojams pernelyg dažnai užkertamas kelias pasinaudoti konkrečiomis turinio paslaugomis argumentuojant geografinėmis priežastimis“. EP nariai prašo Europos Komisiją pasiūlyti šios problemos sprendimus. Jie pabrėžia teritorinių licencijų svarbą, ypač televizijos laidų ir filmų gamybai, tačiau kartu remia „iniciatyvas, kuriomis siekiama visoje ES gerinti internetu teikiamų paslaugų perkeliamumą“.
EP „susirūpinęs pažymi, kad padaugėjo internetu teikiamų neteisėtų paslaugų ir piratavimo atvejų ir apskritai padaugėjo intelektinės nuosavybės teisių pažeidimų, o tai yra rimta grėsmė valstybių narių ekonomikai ir ES kūrybos sektoriui“. Europarlamentarų įsitikinimu, „būtina stiprinti autorių ir kūrėjų poziciją ir didinti jų atlyginimus, susijusius su skaitmeniniu jų kūrinių platinimu ir naudojimu“, o „mokesčiai skaitmeninėms laikmenoms turėtų būti skaidresni ir tobulesni“.

Europos Komisija raginama persvarstyti esamų apribojimų naudotis kūriniais ir jų išimčių skaičių, kad būtų labiau atsižvelgta į skaitmeninę aplinką. Tam tikros išimtys galėtų būti privalomos, ypač jei jomis siekiama apsaugoti žmogaus teises ar spaudos laisvę. Viena iš išimčių turėtų būti taikoma karikatūroms ir parodijoms, mano EP nariai. Skaitmeninių kūrinių naudojimo nekomerciniais tikslais išimtys turėtų būti plačiau taikomos ir bibliotekoms, muziejams, archyvams bei mokslo įstaigoms, įsitikinę europarlamentarai.

EP atmetė rezoliucijos projekte buvusį teiginį, kad norint komerciniais tikslais naudoti viešose vietose nuolat esančių kūrinių (pvz., pastatų ar paminklų) nuotraukas ar vaizdus reikėtų išankstinio autoriaus leidimo.

„Įsiklausęs į europiečių nuogąstavimus, Europos Parlamentas atmetė siūlymą riboti teisę fotografuoti viešas vietas. Šis sprendimas sustiprina pagrindinę pranešimo žinią – būsimasis Europos Komisijos pasiūlymas dėl autorių teisių reformos turi suteikti autoriams laisvę kurti, o naudotojams – teisinį tikrumą kasdieninėje veikloje ir galimybę naudotis kultūra bei žiniomis“, – pažymėjo EP pranešėja Julia Reda.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.