Buhalterės ir ekonomistės profesiją turinti Lidija Mačiūnienė, pabuvusi emigracijoje Izraelyje, grįžo namo ir įkūrė internetinį radiją Lietuvos ir pasaulio lietuvių vaikams. Radijas laidas transliuoja ne iš sostinės ar kito didmiesčio, o iš nedidelio Tytuvėnų miestelio Kelmės rajone.

Kelerius metus emigracijoje praleidusi Lidija Mačiūnienė negalėjo pritapti Izraelyje. Ilgėjosi Lietuvos, savo kalbos ir kultūros. Į užsienį išvyko kartu su tėvais ir seserimi. Jie pritapo. O Lidija mamos tėvų žemėje jautėsi nevisavertė. Nenorėjo laukti ir tikėtis, jog kada nors pritaps.

 

Izraelyje pirmą klasę pradėjo lankyti vyriausioji jos dukra Simona. Lidija nupirko lietuviškų pratybų sąsiuvinių, vadovėlių ir po pamokų pati mokė dukrą lietuviškai skaityti ir rašyti. Po poros metų gyvenimo Izraelyje susikrovė lagaminus ir grįžo į Tytuvėnus. Mamos mokymų dėka dukra Simona Lietuvoje galėjo iš karto pradėti lankyti antrą klasę.

Daugelis emigrantų yra visai vieni svetimose šalyse. Tuo tarpu Lidija visai viena savo šalyje. Tėvai ir sesuo liko Izraelyje. Tačiau emigracija tarsi pirštu bakstelėjo į veiklą, kurios Lidija, kaip šiandien jai atrodo, ilgėjosi visą gyvenimą. Nors turėjo praktišką profesiją, moteris troško kūrybinio darbo.

„Mane labai jaudino viskas, kas susiję su vaikais, – pasakoja trijų vaikų mama. – Galvoje sukosi mintys iš vaikų namų pasiimti mažylį, kurti šeimyninius vaikų namus, vaikų kavinukę, vaikų ir mamų klubą, užsiimti dar kokia su vaikais susijusia veikla. Bet šios mintys kilo iš galvos, o ne iš širdies. Todėl buvo daug abejonių. Neužkibau „nė ant vienos veiklos“. Tik po to, kai įkūrė vaikų radiją, Lidija suvokė, jog būtent to emigrantams reikėjo dar tuomet, kai jos šeima gyveno užsienyje.

Ne sunkumai, o užduotys

Įkurti radiją nebuvo paprasta. Tačiau moteris dėl naujos veiklos kylančių problemų nelaikė sunkumais. „Tai užduotys, kurias vieną po kitos turėjau įveikti“, – sako ji. Reikėjo įkurti įmonę, kad taptų juridiniu asmeniu. Paskui reikėjo mokytojo – patarėjo. Likimas atsiuntė pusbrolį Edviną, puikiai išmanantį kompiuterines technologijas.

Iš pradžių Lidija ketino kurti antžeminę radijo stotį. Tačiau pusbrolis patarė, jog po kelerių metų tokios stotys gali būti neperspektyvios. Kam be reikalo vargti rūpinantis dažniais ir kitais dalykais, be to, užsienyje gyvenantys vaikai bangomis transliuojamo radijo vis tiek negirdėtų. Technologijos modernėja. Perspektyvesnė ir paprastesnė internetinė radijo stotis. Edvinas tokią stotį ir sukūrė. Į serverį įkėlė grotuvą. Kompiuterinį komplektą Lidijai dovanojo pusseserė. Dukterėčia su draugu sukūrė internetinio puslapio dizainą ir logotipą. Draugai padovanojo daug įrašų.

Kai mintis materializavosi, reikėjo bendraminčio. Likimas, pasak Lidijos, pasirūpino ir tuo. Jos įkurtu vaikų radiju susidomėjo „Žinių radijo“ laidos „Vakaro žvaigždelė“ vedėja Daiva Bauerienė. Ji pasiūlė savo įgarsintų pasakų, padėjo susikurti šaukinukus. Dabar belieka tik plėsti ir tobulinti vaikų radijo veiklą.

Tik teigiamos žinios

Vaikų radijas veikti nuo 2012-ųjų liepos 1-osios. Jis pasiekiamas adresu www.vaikuradijas.lt Šiuo metu radijas turi keletą tūkstančius klausytojų. Lietuviškų dainelių, pasakų ir vaikiškų žinių klausosi Izraelyje, Anglijoje, Airijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Kipre ir net Turkijoje. Per vienus prie internetinės stoties klausytojai buvo prisijungę 22 tūkstančius kartų.

Kad dėl skirtingų laiko juostų kuris nors pasaulio kraštas nebūtų nuskriaustas, vaikų radijas veikia visą parą. Nuolat skamba vaikiškos dainelės. Keletą kartų per parą, vis tuo pačiu laiku, sekamos pasakos. Kiekvieną valandą transliuojamos trijų minučių trukmės žinios vaikams.

„Mes pranešame tik pozityvią informaciją, tik tai, kas skleidžia šilumą vaikams, – pasakoja vaikų radijo įkūrėja. – Tai bendraamžių pasiekimai ir pomėgiai, smagūs nutikimai iš žvėrelių gyvenimo, gyvūnų mados, gamtos išdaigos, įdomūs žmonės, sveikas gyvenimo būdas ir kitokios vaikams įdomios žinios. Kas dieną jų paskelbiame po tris.“

Žinias skaito vyriausioji Lidijos dukra Simona. Kuriant laidas daug darbo įdeda ir sūnus Lukas. Gerų naujienų interneto portaluose ir gyvenime ieško visa šeima. Vaikai sveikinami su vardadieniais, prisimenamos svarbios datos.

Pasakas kuria Lidijos mama, Tytuvėnuose dirbusi puiki rusų kalbos mokytoja ir liaudiško lėlių teatro įkūrėja Tatjana Mažeikienė. Šiuo metu ji gyvena Izraelyje ir rašo knygas.

Lidija nusiteikusi ieškoti ir kitų autorių, bendradarbiauti su lietuvių rašytojais Lietuvoje ir užsienyje, skatinti kurti mažuosius radijo klausytojus. Moteris įsitikinusi, jog kiekvienas gali išgyventi iš jam įdomios veiklos.

Regina MUSNECKIENĖ

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.