Populiariausia Lietuvoje žurnalistikos ir medijų diena yra gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Tačiau progų kalbėti apie žiniasklaidos ir medijų svarbą, žurnalistų profesionalumą, profesijos prestižą ir kt. yra daugiau ir su kiekviena jų galima susieti įvairias edukacines iniciatyvas.

Gegužės 3-iąją Jungtinės Tautos yra paskelbusios Pasauline spaudos laisvės diena (nuo 1993 m.). Ši iniciatyva kilo iš Afrikos žurnalistų deklaracijos. Jungtinės Tautos ta proga primenama, kad pasaulyje yra šalių, kuriose spaudos laisvė ribojama: leidiniai cenzūruojami, žurnalistai ir leidėjai persekiojami ir net nužudomi. Šią dieną skatinamos iniciatyvos už spaudos laisvę, raginama įvertinti žiniasklaidos būklę pasaulyje, primenant valstybių vadovams apie pagarbą žodžio laisvei, o žiniasklaidai – apmąstyti savo darbą metodų ir profesinės etikos aspektais. Šią dieną teikiamas UNESCO – Giljermo Kano pasaulio spaudos laisvės apdovanojimas (UNESCO / Guillermo Cano World Press Freedom Prize). Prizas įsteigtas pagerbiant Kolumbijos žurnalistą, kuris 1986 metais žuvo atlikdamas savo profesinę pareigą.

Septintą Velykų sekmadienį (2013 m. – gegužės 12-ąją) Katalikų Bažnyčia mini Pasaulinę visuomenės komunikavimo priemonių dieną (nuo 1967 m.). Šiai progai skirta popiežiaus žinia paprastai skelbiama metų pradžioje, minint žurnalistų dangiškąjį globėją šv. Pranciškų Salezą. Šiemet popiežiaus laiške atkreipiamas dėmesys į socialinius tinklus, kuriančius naują „agorą“, t. y. naują viešąją erdvę, kurioje žmonės dalijasi idėjomis, informacijomis, nuomonėmis, užmezga naujus kontaktus ir kuria bendruomenes. Laiške pabrėžiama, kad socialiniai tinklai gali sėkmingai stiprinti žmonių asmeninius ryšius ir visos žmonijos darną tik tuomet, kai sugebama jose išlaikyti tikrą ir pagarbų dialogiškumą, kai gerbiamas dalyvių privatumas ir atsakingai siekiama tiesos.

Gegužės 17-ąją (nuo 2006 m.) pasaulyje ir Lietuvoje minima Pasaulio informacinės visuomenės diena. Tai proga informuoti ir šviesti apie visuomenės ir ekonomikos pokyčius, kuriems įtakos turi internetas bei kitos informacinės ir ryšių technologijos, ir skaitmeninės atskirties mažinimo būdus.

Spalio 27-oji – Pasaulinė audiovizualinio paveldo diena (nuo 2008 m.). Visuomenė šią dieną plačiau supažindinama su šalies istorijos faktais ir saugomo audiovizualinio paveldo lobiais.

Jau kelerius metus lapkričio 5-ąją Europos žurnalistų federacija kviečia rengti akcijas „Pakilkime už žurnalistiką!, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į žurnalistikos padėtį kiekvienoje šalyje: žiniasklaidos verslo interesų viršenybės įsigalėjimą žurnalistikos standartų atžvilgiu, smunkančius žurnalistų profesinės etikos ir profesionalumo standartus, mažėjančias žurnalistų socialines garantijas ir neaiškų jų statusą.

Lapkričio 21-ąją pažymima Pasaulinė televizijos diena (nuo 1996 m.). Tai galimybė dar kartą akcentuoti ir analizuoti šiuolaikinės televizijos poveikį visuomenei, skleisti taikos ir saugumo idėją, skatinti socialinės plėtros ir kultūrinius mainus per audiovizualines laikmenas. Lietuvoje televizijos transliacijos prasidėjo 1957 m. balandžio 30 d.

Tarptautinė saugesnio interneto diena (2004 m. paskelbta Europos Komisijos iniciatyva) – vasario 7-oji. Ji skirta informuoti tėvus ir vaikus apie interneto naudą ir slypinčius pavojus (pornografiją, pedofiliją, rasinės ir tautinės nesantaikos kurstymą, asmeninių duomenų rinkimą), paskatinti juos domėtis interneto naujovėmis, galimybėmis.

Prieš porą metų UNESCO pritarus Ispanijos pasiūlymui vasario 13-oji pradėta minėti kaip Pasaulinė radijo diena (nuo 2012 m.). Būtent tą dieną 1946 metais buvo įkurtas Jungtinių Tautų radijas. (Lietuvoje radijo transliacijos prasidėjo 1926 m. birželio 16 d.)

Balandžio 23-ioji – Pasaulinė knygos ir autorių teisių diena (nuo 1995 m.). UNESCO akcentuoja žmogaus santykį su knyga kaip santykį su kultūra ir ragina parodyti paramą knygų kūrėjams, atkreipia dėmesį į skaitymo naudą, propaguoja skaitymo skatinimo programas, akcijas.

Taigi kalbėtis apie medijas ir žurnalistiką yra daug progų ir jos gali tapti dingstimi rimtesniems sumanymams, naujoms iniciatyvoms.

Mef inf.

© VŠĮ MEDIA FORUMAS
2007-2016

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.