Be uždangos...
Smuikininkė Anne-Sophie Mutter: „Akustika ir publika — koncerto sėkmę lemiantis duetas“
- 2011-08-30

Oficialiai dar neprasidėjęs Lietuvos operos ir baleto teatro sezonas pirmadienio vakarą atidarytas smuikininkės iš Vokietijos Anne-Sophie Mutter ir Pitsburgo simfoninio orkestro (JAV) koncertu.
Kasmet į pasaulines gastroles vykstantis Pitsburgo simfoninis orkestras, šiuo metu vadovaujamas austrų kilmės dirigento Manfredo Honecko, kartu su smuiko virtuoze Anne-Sophie Mutter į Lietuvą atvežė įvairialypį repertuarą — klasikinės muzikos gerbėjams pristatė ir jau puikiai pažįstamus, ir iki šiol negirdėtus kūrinius. Vakaro metu skambėjo Felixo Mendelssohn-Bartholdy koncertas smuikui ir orkestrui (e-moll,op.64), Piotro Čaikovskio simfonija (Nr.5 e-moll, op.64) ir vieno labiausiai pripažintų šiuolaikinių vokiečių kompozitorių Wolfgango Rihmo vasaros pjesė smuikui ir orkestrui „Šviesų žaismas“, parašyta specialiai smuikininkei A.-S.Mutter.
„W.Rhimo kūrinys parašytas Mozarto sudėties orkestrui, jame labai raiškiai ir spalvingai traktuojama smuiko partija, todėl man nepaprastai įdomu atlikti šį kūrinį. „Šviesų žaismas“ reikalauja itin didelio susitelkimo bei atidos — ir iš smuikininko, ir iš publikos — kūrinys skamba labai subtiliai ir intymiai, tad jį atliekant itin svarbus žiūrovų susikaupimas ir jautrumas. Be to, jis puikiai dera su F.Mendelssohn-Bartholdy muzika“, - taip sau dedikuotą kūrinį apibūdino A.-S.Mutter.
Smuikininkė neslėpė susižavėjimo ne tik koncertui pasirinkta F.Mendelssohn-Bartholdy muzika, bet ir šio kompozitoriaus asmenybe: „Mendelssohnas man yra didžiausias humanizmo pavyzdys. Jis Leipcige įkūrė mokyklą, kurioje suteikė galimybę mokytis visiems, nepaisant jokių socialinių statusų. Jo požiūris į meną, muziką — jog ši turi būti artima ir pasiekiama absoliučiai visiems — man yra labai svarbus ir siektinas mano pačios gyvenime“.
A.-S.Mutter šios gastrolės kartu su Pitsburgo simfoniniu orkestru, diriguojant maestro M.Honeckui yra jau antros. Pasak smuikininkės, darbas su M.Honecku yra vienas puikiausių bendradarbiavimo pavyzdžių. „Muzikai retai spinduliuoja tokią draugystę, kuri juntama šiame kolektyve ir tai yra dirigento nuopelnas. Todėl galimybė dirbti su šiuo orkestru yra tikras stebuklas — tiesiog fantastiška kūrybinė dirva menininkui“, - tikino A.-S.Mutter.
Koncerte A.-S.Mutter griežė unikaliu jai priklausančiu Stradivarijaus instrumentu — 1710 metais pagamintu „Lord Dunn-Raven Stradivarius“. „Šio smuiko skambesys man labai tinka ir pritinka. Tačiau kartais senam smuikui nesinori paklusti tam, ko reikalauja šiuolaikinis kūrinys, todėl turiu ir šiuolaikinį smuiką, kurį pasitelkiu atlikdama tik šiuolaikinę muziką“, - pasakojo smuikininkė.
Paklausta apie tai, kas atlikėją labiausiai neramina atvykstant koncertuoti į nepažįstamas sales, A.-S.Mutter pripažino, kad nėra nieko svarbiau už akustiką, nuo kurios priklauso koncerto meninė kokybė: „Iš tiesų — akustika ir publika — tai yra kiekvienam muzikui tiesiog nemirtingas duetas, nulemiantis koncerto sėkmę — ar kūrinys suskambės ir ar jį supras, pajus žiūrovai“.
***
Fragmentas iš 2009 metų koncerto, Anne-Sophie Mutter atlieka F.Mendelssohn-Bartholdy koncertą smuikui: http://www.youtube.com/watch?v=_0sDAdyMtnk&feature=related
RIMA JŪRAITĖ